Stanowisko Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” w sprawie reformy systemu nauki i szkolnictwa wyższego

Stanowisko Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”

nr /182018

z dn. 14 czerwca 2018 r.

ws. reformy systemu nauki i szkolnictwa wyższego

Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” wyraża poparcie dla postulatów zawartych w liście Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” UJ z dnia 5 czerwca 2018 r. skierowanym do Prezydenta, Rządu, Sejmu i Senatu RP, dotyczącym sytuacji w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym.

W szczególności podkreślamy konieczność zadbania o dialog ze środowiskiem akademickim w procesie wdrażania reformy zaproponowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uwzględniający wymianę informacji i postulaty pracowników. Za konieczne uznajemy przywrócenie praw związków zawodowych w zakresie zawierania ponadzakładowego układu zbiorowego pracy pracowników uczelni publicznych, oraz zapewnienie poszanowania praw pracowniczych. W tym ostatnim obszarze zwracamy szczególną uwagę na poziom i sposób finansowania badań na uczelniach i prowadzenia działań dydaktycznych.

Ponieważ zaproponowane przez ministerstwo rozwiązania budzą szereg wątpliwości pracowników uczelni zrzeszonych w NSZZ „Solidarność”, Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” wnioskuje o odroczenie wprowadzenia reformy i poświęcenie tego czasu na wypracowanie akceptowalnej przez zainteresowanych ustawy.

Data opublikowania: 15.06.2018