Pismo do Prorektora prof.dr J.Popiela w sprawie autobusu

Kraków, dnia 24 maja 2018 r.

Szanowny Pan

Prof. dr hab.  Jacek Popiel

Prorektor UJ ds. polityki

kadrowej  i finansowej

Wielce Szanowny Panie Rektorze,

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” UJ na posiedzeniu w dniu 22 maja 2018 r. analizowała sprawozdanie finansowe z wykonania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych za rok 2017  i preliminarz funduszu na rok 2018, a w związku z tym wywiązała się bardzo ożywiona dyskusja dotycząca sposobu wykorzystania autobusu, będącego w posiadaniu Uniwersytetu.

W związku z tym, Komisja postanowiła zwrócić się do Pana Rektora z uprzejmą prośbą, by obecnie użytkowany przez Uniwersytet autobus był wykorzystywany tak długo, jak tylko będzie dawał gwarancję bezpiecznej eksploatacji. Równocześnie Komisja uprzejmie prosi Pana Rektora         o podjęcie starań mających na celu zakup nowego autobusu dla Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Za posiadaniem własnego autobusu przez Uniwersytet Jagielloński przemawiają, zdaniem Komisji,  następujące okoliczności:

1. Autobus z umieszczoną na nim nazwą Uczelni spełnia bardzo istotną funkcję promocyjną naszego Uniwersytetu.
  2. Wycieczki organizowane przez Uniwersytet, w oparciu o własny autobus cieszą się dużą popularnością, a organizowanie ich w oparciu o autobusy wypożyczone byłoby z pewnością zagrożeniem dla przyszłości tej formy działalności socjalnej.
  3. Własny autobus uniwersytecki z pewnością jest wsparciem dla działalności nie tylko poszczególnych jednostek organizacyjnych Uniwersytetu, ale także takich zespołów jak Chór Uniwersytetu Jagiellońskiego czy zespół Słowianki.

Zdaniem Komisji, wyniki kalkulacji  dotyczącej eksploatacji autobusu własnego wypadają korzystniej niż w przypadku autobusów wypożyczonych, jeśli weźmie się pod uwagę także powyższe argumenty, a aspekt finansowy tej eksploatacji można ulepszyć przez powrót do stosowanej wcześniej na Uniwersytecie procedury, polegającej na tym, że jednostki organizacyjne Uniwersytetu Jagiellońskiego zamawiają zewnętrzny transport autobusowy tylko wtedy, gdy autobus uniwersytecki jest w danym okresie zarezerwowany.

Komisja z troską podeszła też do kwestii pracowniczej dotyczącej obecnego kierowcy autobusu i wyraża nadzieję, że ewentualne zmiany dotyczące autobusu uniwersyteckiego nie wypadną ze szkodą dla wymienionej osoby.Proszę o przyjęcie wyrazów   szacunku

Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” UJ

Data opublikowania: 04.06.2018